Kujuta ette, et saaksid oma ülesanded ja eesmärgid täidetud vaid 4-tunnise tööpäevaga. Kas see on üldse võimalik?

Maailmas, kus aeg on väärtuslik vara, on produktiivsuse maksimeerimine muutunud ihaldusväärseks oskuseks. Õige strateegia, teaduslikult põhjendatud meetodite ja praktiliste nõuannetega on võimalik muuta 4-tunnine tööpäev reaalsuseks. Toome sinuni 8 lihtsasti järgitavat nippi, et saaksid teadlikult tegutsedes töötada vähese ajaga arukamalt ja saavutada rohkem. 

1. Tee strateegilisi pause

On teaduslikult tõestatud, et strateegilised pausid aitavad suurendada keskendumisvõimet ja loovust. Pomodoro tehnika, mis seisneb 25-minutilistes tööspurtides, millele järgnevad 5-minutilised pausid, on kooskõlas Illinoisi Ülikooli Urbana-Champaigni uuringutega. Lisa oma töötundide hulka regulaarsed pausid, et end laadida ja suurendada üldist produktiivsust.

2. Kõrvalda tähelepanu hajutavad tegurid

Vaigista teavitused ja loo häirimisvaba keskkond. Uuringud näitavad, et meie aju on üles ehitatud otsima uudsust, seega pidevad tähelepanu hajutavad tegurid võivad märkimisväärselt takistada produktiivsust. Lülita välja teavitused, sulge ebavajalikud vahelehed ja vaigista oma telefon, et hoida oma tähelepanu konkreetsel ülesandel.

3. Multitaskimise asemel keskendu ühele ülesandele

Vastupidiselt üldlevinud uskumusele, ei ole mitme ülesande tegemine produktiivsuse supervõime. Uuringud näitavad, et ülesannete pidev vahetamine hüpates ühelt fookuselt teisele pärsib aju energiat, vähendades üldist efektiivsust 40% võrra. Keskendu ühele ülesandele korraga ja kui tekib soov tegutseda mitmel rindel, siis pane kirja oma planeeritud tegevus, et püsida graafikus.

4. Koonda sarnased ülesanded

Rühmita sarnased ülesanded, et vähendada ühelt tegevuselt teisele hüppamist, millega omakorda väsitad aju ja muutud hajameelseks. Rühmitamistehnika võimaldab sul püsida järjepidevas mõttemaailmas, olenemata sellest, kas tegeled haldustööga, loominguliste ülesannete või rutiinsete tegevustega. Kasuta värvikoodiga nimekirju, et ülesandeid visuaalselt organiseerida ja tõhusamalt lahendada.

5. Määra kindlaks oma produktiivsuse kõrgpunktid

Õpi tundma oma loomulikku töörütmi ja tuvasta oma produktiivsuse kuldajad. Tegevuste ülesmärkimine kogu nädala jooksul aitab sul kindlaks teha, millal oled kõige paremini keskendunud ja motiveeritud. Planeeri nõudlikud ülesanded nendele tipptundidele ja jäta vähem energiat nõudvad tööd järelejäänud kellaaegadele.

6. Eralda enda jaoks spetsiaalne keskendumisperiood (focus time)

Isegi kindlaks määratud kuldaegade/tipptundide puhul võivad välised tegurid sinu töökorraldust häirida. Et seda ei juhtuks, siis eralda endale kalendris spetsiaalne keskendumisaeg. Käsitle seda plokki kui kokkulepitud ajavahemikku, kaitstes end ootamatute koosolekute ja tähelepanu kõrvale juhtivate tegevuste eest.

7. Joo piisavalt vett

Üllataval kombel võib dehüdratsioon põhjustada loidustunnet ja uimastust, mis mõjutab produktiivsust. Asenda liigne kohvi tarbimine korrapäraste veepausidega. Uuringute hinnangul kannatab kuni 75% ameeriklastest kroonilise dehüdratsiooni all, mis mõjutab kognitiivseid funktsioone. Harjuta oma töölaual hoidma veepudelit, et hoida end kogu päeva jooksul hüdreerituna.

8. Rakenda 80/20 Pareto põhimõtet

Tööta targalt, mitte intensiivselt, rakendades 80/20 Pareto põhimõtet. See põhimõte, mida tuntakse ka kui vähest elutähtsat seadust, viitab sellele, et 80% tulemustest saadakse 20% pingutuste tulemusel. Tee kindlaks ülesanded, mis aitavad kõige rohkem kaasa sinu eesmärkide saavutamisele ja keskendu neile oma 4-tunnise tööpäeva jooksul. Kui suunad oma jõupingutused kõige mõjusamatele tegevustele, võid oma produktiivsust veelgi suurendada.

Produktiivsuse saavutamine ei tähenda mitte kauem ja intensiivsemalt töötamist, vaid seda, et töötad arukamalt. Nende teaduslikult põhjendatud strateegiate rakendamisega saad muuta oma tööpäeva tõhusamaks, töötades tavapärase 8 tunni asemel 4 tundi. Kõik on võimalik, kui sa tegutsed teadlikult.